بهرام یا همان مریخ، همسایه ی سرخ رنگ ماست که در مداری بسیار دور تر از مدار زمین به دور خورشید می چرخد. از زمانی که بشر به تکنولوژی فضایی دست پیدا کرده، ایده ی زندگی در مریخ برای خیلی از پیشگامان این عرصه به یک آرزو تبدیل شده است.

اما چرا زندگی در مریخ؟ به این سوال پاسخ های زیادی می شود داد، اما از اصلی ترین دلایل تمایل بشر به زندگی در مریخ یکی این است که مریخ در دسترس ترین و شاید تنها سیاره ی “نسبتا قابل سکونت” در کل منظومه شمسی است؛ و دیگر اینکه که مریخ ویژگی هایی دارد که آن را بسیار به زمین شبیه می کند.

این سیاره تقریبا نصف کره زمین است و در هر 687 روز زمینی یک دور به دور خورشید می چرخد. هر روز در مریخ که به آن هور می گویند، معادل 24 ساعت و 39 دقیقه ی زمینی است که این یکی از شباهت های مهم مریخ به زمین است. یکی دیگر از شباهت های مریخ به زمین نوع خاک آن است که دارای ملزومات رشد یک گیاه است. کاوشگر های ناسا در خاک مریخ عناصری همچون منیزیم، سدیم و پتاسیم پیدا کرده اند که می تواند خاک قلیایی مریخ را به بستری برای رشد گیاهان زمینی تبدیل کند.

مریخ آب و هوا دارد

مهم ترین مزیت مریخ برای زندگی انسان ها همین است. یافته های کاوشگر آپورچونیتی ناسا به دانشمندان کمک کرد که آب را در این سیاره پیدا کنند. همچنین این سیاره دارای یک جو رقیق است که عمدتا از جنس دی اکسید کربن تشکیل شده و می تواند با استفاده از روش هایی تبدیل به یک جو مطلوب برای انسان ها شود.

سطح مریخ

در کنار شباهت هایی که این سیاره به زمین دارد، تفاوت های عمده ای نیز وجود دارد که برای زندگی انسان ها در مریخ چالش بزرگی است. فاصله ی 230 میلیون کیلومتری مریخ از خورشید باعث شده این سیاره بسیار سرد باشد، به طوری که میانگین دما در آن حدود منفی 63 درجه ی سانتی گراد است. در بعضی از نقاط مریخ دما به منفی 140 درجه هم می رسد. همین سرما باعث شده که آب های موجود در سطح مریخ به شکل یخ های بسیار سخت و محکمی باشند که استفاده از آنها بسیار دشوار است.

چالش دیگر کمبود انرژی است. فاصله ی زیاد این سیاره از خورشید موجب می شود که نور بسیار کمی از خورشید دریافت کند و بنابراین اگر قرار باشد روزی انسان ها روی مریخ زندگی کنند باید برای مشکل تامین انرژی چاره ای بیاندیشند. یک ایده برای حل مشکل انرژی، راه اندازی نیروگاه های هسته ای در مریخ است.

تا کنون طرح های زیادی برای روش زندگی انسان ها در مریخ ارائه شده است. در این ویدیو یکی از عملی ترین طرح های برنامه ریزی شده را تماشا می کنید که شاید روزی به واقعیت تبدیل شود👆

این مطلب را دوست داشتید؟

به آن 1 ← 5 امتیاز بدهید

امتیاز مطلب 5 / 5. تعداد آرا 5

هنوز هیچ امتیازی ثبت نشده! شما اولین نفر باشید