شبکه کردن دو یا چند کامپیوتر را می توان ساده ترین و سریع ترین راه انتقال اطلاعات دانست. با شبکه کردن دو کامپیوتر با استفاده از کابل LAN شما می توانید حجم زیادی از اطلاعات را با سرعتی بسیار بیشتر از روش های معمول مثل فلش مموری و … جا به جا کنید.

در این آموزش در کوییک ریویو روش شبکه کردن دو یا چند کامپیوتر را مثل همیشه در سریع ترین زمان یاد می گیرید.

با ما همراه باشید.

ساخت ورک گروپ

اولین قدم در شبکه کردن تعدادی کامپیوتر در سیستم عامل ویندوز این است که آنها را در یک WORKGROUP یکسان قرار دهید. به این ترتیب ویندوز تمامی آن سیستم ها را به عنوان یک شبکه فرض می کند.

برای این کار مطابق تصویر زیر وارد My Computer شوید، سپس روی صفحه راست کلیک کنید و Properties را انتخاب کنید.

در اینجا اطلاعات کامپیوتر شما نمایش داده می شود. حالا روی گزینه Change settings کلیک کنید.

مطابق تصویر زیر، روی دکمه Change کلیک کنید و سپس WORKGROUP را به نام دیگری تغییر دهید. مثلا ما در اینجا نام HOME را روی آن گذاشتیم.

توجه کنید که در تمام کامپیوتر هایی که می خواهید آنها را شبکه کنید باید این کار را انجام دهید. یعنی باید سیستم ها ورک گروپ یکسان و نام متفاوت داشته باشند.

پس از اینکه ورک گروپ را تغییر دادید، سیستم ری استارت می شود و حالا آماده است تا بقیه کار ها را انجام دهید.

تنظیمات Network and Sharing Center

مطابق عکس زیر، در منوی استارت کلمه network را تایپ کنید. سپس در نتایج نمایش داده شده، روی Network and Sharing Center کلیک کنید.

وقتی وارد Network and Sharing Center شدید، مطابق تصویر زیر روی Change adapter settings کلیک کنید.

حالا روی Local Area Connections کلیک کنید.

در این بخش روی Internet Protocol Version 4 کلیک کنید. سپس مطابق تصویر زیر برای کامپیوتر اول آی پی 192.168.1.10  را وارد کنید. با فشردن دکمه tab کیبورد، اعداد بعدی خود به خود تنظیم می شوند.

توجه کنید که برای کامپیوتر دوم باید آیپی 192.168.1.20 را وارد کنید. در نهایت OK را بزنید تا تنظیمات ذخیره شوند.

تا اینجای کار هر دو کامپیوتر به هم وصل شده اند. اما کار هنوز تمام نشده!

انتقال اطلاعات در شبکه

شما برای انتقال اطلاعات باید ابتدا آنها را Share کنید. شما می توانید هر فولدر یا درایو دلخواهتان را در شبکه با دیگران به اشتراک بگذارید. مثلا ما در اینجا یک درایو را به اشتراک گذاشته ایم.

برای اشتراک گذاری اطلاعات، روی فولدر یا درایو مورد نظرتان راست کلیک کنید و Properties را انتخاب کنید. سپس مطابق تصویر زیر، در تب Sharing  روی Advanced Sharing کلیک کنید. چک باکس Share this folder را تیک بزنید و سپس روی دکمه Permissions کلیک کنید.

برای Everyone تیک Full Control را بزنید و تنظیمات را ذخیره کنید. به این ترتیب تمامی سیستم های حاضر در شبکه به آن فولدر یا درایو دسترسی خواهند داشت.

حالا همه چیز برای انتقال اطلاعات آماده است. برای ورود به شبکه و دیدن بقیه اعضا، در منوی استارت network را سرچ کنید و این بار روی Network کلیک کنید.

حالا شما می توانید تمامی سیستم های حاضر در شبکه را مشاهده کنید. با کلیک بر روی هر کدام، شما فولدر ها یا درایو هایی که آن سیستم با شبکه به اشتراک گذاشته است را مشاهده خواهید کرد و می توانید هر گونه اطلاعاتی که دوست داشتید را جا به جا کنید و از انتقال پر سرعت داده ها لذت ببرید.

نکته

تصاویر این آموزش از روی ویندوز 7 گرفته شده است، با این حال در تمامی نسخه های سیستم عامل ویندوز روش شبکه کردن دو یا چند کامپیوتر به همین شکل است و تفاوتی ندارد.

این مطلب را دوست داشتید؟

به آن 1 ← 5 امتیاز بدهید

امتیاز مطلب 4.9 / 5. تعداد آرا 55

هنوز هیچ امتیازی ثبت نشده! شما اولین نفر باشید