ابر شرکت آمریکایی اسپیس اکس با مدیریت ایلان ماسک چند سالی هست که مشغول کار بر روی پروژه ای به نام استارلینک است. این پروژه قرار است با کمک چندین هزار ماهواره که در مدار زمین گردش می کنند، اینترنت پر سرعت را برای کل کره زمین فراهم کند.

تاکنون کمپانی اسپیس اکس نزدیک به 4400 ماهواره را برای راه اندازی اینترنت جهانی در مدار زمین قرار داده که البته قرار است این تعداد حداقل 10 برابر شود.

اینترنت ماهواره ای استارلینک در پایان سال 2020 برای کانادا و آمریکا راه اندازی شد و هم اکنون کل قاره آمریکا را پوشش می دهد. برای استفاده از این سرویس فقط و فقط به دیش های اتوماتیک این شرکت نیاز است.

تصویری از ماهواره های استارلینک که برای پرتاب درون موشک جاسازی شده اند

ایلان ماسک هر از گاهی در توییتر راجع به اینترنت استارلینک به کاربران توضیحاتی ارائه می کند. او در یک توییت این گونه نوشت :

شما به هیچ کار خاصی از جمله تماس با نصاب احتیاج ندارید. دیش های استارلینک دارای موتور هایی هستند که به طور اتوماتیک جهت را تنظیم و اینترنت را از ماهواره دریافت می کنند. فقط کافیست آن را زیر آسمان قرار دهید. همین!

البته اندازه این دیش ها بسیار کوچک است و نباید تصور کرد که قرار است یک دیش به بزرگی دیش های کنونی داشته باشید.

پروژه استارلینک علاوه بر طرفداران زیادش، منتقدانی هم پیدا کرده است. منجمان زیادی از آلودگی نوری این ماهواره ها انتقاده کرده اند و گفته اند که مانع رصد آسمان می شود. در رابطه با این مشکل قرار شده که اسپیس اکس ماهواره های بعدی را به گونه ای طراحی کند که نور را انعکاس ندهند و مزاحم رصد آسمان نشوند.

در کل این طور پیداست که جهان به زودی اینترنت بسیار پر سرعت و سهل الوصولی را به کمک خلاقیت ایلان ماسک تجربه خواهد کرد.

این مطلب را دوست داشتید؟

به آن 1 ← 5 امتیاز بدهید

امتیاز مطلب 4.4 / 5. تعداد آرا 8

هنوز هیچ امتیازی ثبت نشده! شما اولین نفر باشید